5651 Sayılı Kanun

       Aşağıda belirtilen yapılanmayı uygulamadığınız takdirde oluşacak sanal suçlarda 2 yıla kadar hapis, 100.000 TL ye kadar para cezası uygulanacağı kanun tasarısında yayınlandı.

       5651 Sayılı Kanun Nedir? Açılımını yapacak olursak "İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA KANUN" olan 5651 sayılı kanun 2007 senesinde yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun amacı günümüze yaygın olarak kullanılan internet servislerinin denetlenerek internet vasıtasıyla zararlı içeriklerin yayılmasının engellenmesidir. Bu amaçla yalnızca servis sağlayıcılarına (sunucu/hosting) ve içerik sağlayıcılarına değil, toplu kullanım sağlayıcılarına (internet erişimi sağlayan kişi ya da firmalar) da ticari bir amaçla olup olmadığına bakmadan sorumluluklar yüklemektedir. Sadece “internet cafe” gibi toplu erişim sağlayarak ticari kazanç elde eden işletmeler değil çalışanlarının internete erişimi olan bütün kurum ve kuruluşlar bu yasayla belli yükümlülüklere uymak zorundalar.

      Kurumların uyması gereken yükümlülükler 7. maddenin 2. fıkrasında aşağıdaki gibi belirlenmiştir: Ticari amaçla olup olmadığına bakılmaksızın bütün toplu kullanım sağlayıcılar, konusu suç oluşturan içeriklere erişimi önleyici tedbirleri almakla yükümlüdür.

      Sanal suçlar neler olabilir: Zaralı içerik barındıran sitelere giriş ya da faaliyet, bunlar: Çocukların cinsel istismarı ve bu tür içerikli siteler, intihara yönlendirme, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, bomba yapımı, terör örgütlerine destek, fuhuş, bahis, kumar, müstehcenlik içeren siteler. 5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında kanunda yer alan suçları oluşturabilecek içerik, yayın yada yazışmalar. Kişisel bilgilerin (isim, soyisim, telefon numarası, resim) izin alınmadan sosyal ağ sitelerinde, ilan sitelerinde yayınlanması ya da bu bilgilerle kişinin haberi olmadan profil oluşturulması. Gazete yorumlarında ya da forum sitelerinde devlet büyüklerine ya da değerli şahsiyetlere hakaret edilmesi ya da iftirada bulunulması. Tanışık olan ya da internet üzerinden tanışan veya yazışmaların yapılabildiği web sayfalarında yazışma esnasında karşılaşan kişilerin birbirine hakaret etmesi veyahut tehdit etmesi. Yasal olmayan şekilde Film, Müzik veya Korsan Yazılım indirilmesi. Not: Unutmayın ki bu suçlardan birini şirketinize dışarıdan gelen bir ziyaretçiniz veya dışarıdan kablosuz ağınıza sızan bir kişi de işleyebilir.!! Bu tür suçların işlenmesi durumunda şirketinizde suçun işlendiği bilgisayarın kayıtları yasanın istediği şekilde 6 ay geriye dönük olarak saklanmış olmalı ve yetkililere sunulmalıdır. Şirketinizde yasaya uygun önlemler almadıysanız bu konuda bizimle irtibata geçmenizi öneriyoruz.

     ÇÖZÜM: Yerinde incelemelerle size uygun olacak çözüm belirlenir, kullanılan bilgisayarlar ve internet çıkışlarınız kayıt altına alınır ve sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz. Ayrıca çalışanlarınızın erişmesini istemediğiniz sitelere erişimlerini engelleyerek iş dışındaki sitelerde geçirecekleri süreyi çalışma süresine çevirerek iş performanslarının artmasını sağlayabilirsiniz. Buna örnek olarak Facebook, Tweeter gibi sosyal ağ siteleri ve MSN, ICQ gibi sohbet programlarında kaybedilen süreler gösterilebilir. MSN gibi sohbet programlarının yazışmaları kayıt altına alınarak izlenebilir.

     İLETİŞİM: Telefonla bize arayabilir ya da e-posta göndererek bizim size ulaşmamızı isteyebilirsiniz. Güvenli ve isteğiniz doğrultusunda kullanılan bir internet için adım atın.. Unutmayın ki internette yapılan işlemler şirketinizin ve sizlerin parmak izleridir. Sanal ortamda işlense bile suç gerçektir.!!! Yasanın tam metni www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5651.html